Na konferenciji je bilo reči o naprednim teorijskim i eksperimentalnim osnovnim istraživanjima, i to kako u Maloj nauci, koja podrazumeva rad sa malim i uglavnom komercijalno dostupnim uređajima, tako i u Velikoj nauci, koja obuhvata izgradnju i korišćenje velikih mašina i postrojenja. Takođe se razgovaralo o doprinosima osnovnih nauka realizaciji Ciljeva održivog razvoja.
Izlaganja su pokazala da društvena odgovornost za održavanje, aktuelizovanje i jačanje osnovnih istraživanja leži prvenstveno na naučnoj zajednici i to individualno i kolektivno, kao i da globalna nauka treba da obuhvati nacionalne nauke, to jest, da nacionalna nauka treba da bude integralni deo globalne nauke – srazmerno kapacitetu zemlje.
Istovremeno, važno je i povezivanje nacionalnih, regionalnih i globalnih naučnih institucija sa ciljem da se intenzivira njihova komunikacija i međusobna saradnja, kao i usmeravanje nacionalnih naučnih institucija na zajedničku izradu predloga strategija osnovnih istraživanja i odgovarajućih investicionih planova za vlade njihovih zemalja.
Glavni cilj Međunarodne godine osnovnih nauka za održivi razvoj, koja se tokom čitave 2022. godine obeležava širom sveta i konferencije u Beogradu je da nacionalne, regionalne i globalne naučne institucije jasno pokažu javnom mnjenju i posebno političarima i privrednicima širom sveta kako osnovna istraživanja doprinose svestranom, ravnomernom i održivom razvoju planete. Inicijalni događaj u okviru Međunarodne godine osnovnih nauka za održivi razvoj održan je 8. jula 2022. godine u sedištu UNESCO-a, u Parizu, Francuska, dok će se završni događaj održati u Evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja (CERN), u Ženevi u Švajcarskoj početkom oktobra 2023.
U okviru konferencije održane su dve izložbe – Matice srpske – o njenim prošlim i sadašnjim aktivnostima, i kompanije "Loreal“ – o održivosti njenog sadašnjeg i budućeg razvoja i proizvodnje.
Organizatori konferencije su UNESCO, Svetska akademija umetnosti i nauke, Srpska akademija nauka i umetnosti, Rimski klub, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije, Svetski univerzitetski konzorcijum, Institut za nuklearne nauke „Vinča“ i SES.
Predstavnici SES-a aktivno su učestvovali u radu konferencije.
Više informacija na
https://worldacademy.org/conference-page/world-conference-on-basic-sciences-and-sustainable-development/